www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Sekcje » Turystyczna

Sekcja turystyczna MUTW

Wycieczka słuchaczy MUTW do Pszczyny i Goczałkowic

Drukuj PDF

Słuchacze MUTW 24.05.2023 roku wyruszyli na wycieczkę do Pszczyny i Goczałkowic – Zdroju.
Rozpoczęliśmy od zwiedzania „perełki województwa śląskiego” – Pszczyny. Znajduje się tu jedna z najcenniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Cudem udało się zachować oryginalny wygląd i wystrój pałacowych wnętrz zamku. 70% wyposażenia można dziś podziwiać dokładnie w takim stanie, w jakim zostawili je ostatni właściciele.

Wycieczka słuchaczy MUTW do Ćmielowa i Krzemionek Opatowskich

Drukuj PDF

17 kwietnia 2023 roku słuchacze MUTW wyruszyli na wycieczkę, tym razem do Ćmielowa i Krzemionek Opatowskich.
W Ćmielowie rozpoczęliśmy zwiedzanie od Fabryki Porcelany, w której znajduje się pierwsze w Polsce „żywe” Muzeum Porcelany. Odkrywane są tajniki produkcji od projektu, przez kolejne etapy, na malowaniu wyrobów kończąc. Nie lada atrakcją jest wejście do starego, oryginalnego pieca do wypału porcelany (wys. 22 m, 3 kondygnacje).
Przewodniczka opowiedziała w nim o procesie wypału, a film w Sali multimedialnej zapoznał nas z całym procesem. Przeprowadziła również warsztaty, przy kolejnych stanowiskach zaprezentowała: odlewanie, wypalanie na biskwit, szkliwienie, ręczne malowanie farbami ceramicznymi i złotem, zdobienie kalkomanią i znakowanie. Zaprezentowała różową porcelanę, zwaną „arystokracją” wśród porcelan, a także szmaragdową porcelanę (świecącą pod wpływem dodania do białej masy porcelanowej zmielonego pyłku z szmaragdów).

Wycieczka słuchaczy MUTW do Wiśnicza i Dębna

Drukuj PDF

25 października 2022 roku liczna grupa słuchaczy MUTW wyruszyła na wycieczkę do Wiśnicza i Dębna. Z każdym kilometrem drogi pogoda poprawiała się, po dotarciu do celu, do Zamku w Wiśniczu słońce przebiło się i dodatkowo ubarwiło już i tak wybarwione liście. Po spotkaniu z sympatyczną przewodniczką rozpoczęliśmy zwiedzanie pięknego i monumentalnego zamku.

Wycieczka słuchaczy MUTW do Kielc i Chęcin 2022

Drukuj PDF

9 września 2022 roku słuchacze MUTW w licznej grupie wyruszyli na wycieczkę do Kielc i Chęcin. Po spotkaniu z sympatyczną przewodniczką panią Danusią ruszyliśmy w miasto.
Wprawdzie spodziewaliśmy się że wycieczka będzie intensywna, bogata w informacje, ale wiedza historyczna naszej przewodniczki nas zadziwiła.

Wycieczka słuchaczy MUTW do Jarosławia 2022

Drukuj PDF

Słuchacze Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku 30 czerwca 2022 roku udali się na wycieczkę do Jarosławia. Wprawdzie Jarosław nie jest tak daleko od Mielca, ale okazało się, że wielu z nas nie było w tym mieście. Czas nadrobić te zaległości i naocznie poznać jego wartość.
Jarosław to miasto położone nad Sanem, na pograniczu dwóch krain geograficznych: Doliny Dolnego Sanu i Pogórza Rzeszowskiego. W średniowieczu miasto na styku wschodniej Małopolski i Rusi Halickiej.

Wycieczka słuchaczy MUTW do Krynicy i Muszyny 2022

Drukuj PDF

28.04.2022 roku grupa słuchaczy MUTW wyruszyła na wycieczkę do Krynicy-Zdrój i Muszyny. Po spotkaniu z przewodnikiem rozpoczęliśmy jej zwiedzanie od Pomnika Kiepury.

Wycieczka słuchaczy MUTW do Częstochowy i Olsztyna

Drukuj PDF

W dniu 7 kwietnia 2022 roku liczna grupa słuchaczy MUTW wyruszyła na wycieczkę do Częstochowy i Olsztyna.
Choć droga była dość długa, dobre humory, rozmowy, śpiew w dobrym towarzystwie sprawiły, że upłynęła niepostrzeżenie.
Po dotarciu do Częstochowy i spotkaniu z sympatyczną przewodniczką panią Beatą udaliśmy się najpierw na mszę św.
Po uczcie duchowej byliśmy gotowi na dalsze zwiedzanie. Zaczęliśmy od spaceru wzdłuż wałów Jasnej Góry.

Wycieczka słuchaczy MUTW do Tarnowa dnia 20.10.2021

Drukuj PDF

Liczna grupa słuchaczy MUTW udała się na wycieczkę do Tarnowa, miasta, gdzie można znaleźć ślady po bardzo różnych społecznościach. Od zawsze było to miejsce postojów kupców i ich karawan, miejskich jarmarków i rzemiosła.
W poszukiwaniu tych wielokulturowych śladów pomógł nam pan Stanisław, przewodnik rodem z Tarnowa, z ogromną wiedzą i osobowością. Od razu rozpoczęliśmy spacer od zwiedzania pomników, w Tarnowie jest ich bardzo dużo, nie wszystkie widzieliśmy, ale całkiem sporo.
A więc rozpoczęliśmy od Pomnika Wincentego Witosa. Został on odsłonięty 8.10.1988 roku, jego wysokość 6,15 metra. Wincenty Witos (1874 – 1945) był twórcą i działaczem ruchu ludowego, urodzonym w pobliskich Wierzchowicach, posłem i premierem rządu RP w okresie międzywojennym.

Rezerwat Przyrody Buczyna w Cyrance, Góra Carpatia zdobyte

Drukuj PDF

Grupa miłośników marszu z kijkami Nordic Walking  Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zebrała się 29.09.2021 na Błoniach pod samolotem, a następnie samochodami, korzystając z uprzejmości uczestniczących kierowców, udała się pod Nadleśnictwo Przyłęk.

Strona 1 z 7