www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Sekcje » Grupa literacka

Spotkania Grupy Literackiej

Drukuj PDF

Literackie drogi do niepodległości
26-11-2018
Z prezydenckiej Antologii Niepodległości wybraliśmy pamiętnik Aleksandra Fredry „Trzy po Trzy”, ze względu na zalety tego najbardziej osobistego dzieła komediopisarza: gawędziarski i kunsztowny zarazem sposób opowiadania, świadectwo przeżyć z czasów przełomowych dla dziejów narodowych. Czasów budzących długie i nie milknące echa w świadomości wielu pokoleń Polaków. Chodzi w nim o epokę i polską legendę napoleońską tak żywotną w literaturze /wystarczy przypomnieć choćby „Lalkę” B. Prusa czy „Popioły” S. Żeromskiego/. A. Fredro jako nieletni młodzian, na ochotnika wstąpił do służby wojskowej u boku Napoleona. Jako oficer ordynansowy brał udział w wielu bitwach, służył do końca kampanii. Po latach swoją wielką „przygodę życia” oddał w pamiętniku „Trzy po trzy” z poczuciem humoru oraz zmysłem realistycznej obserwacji. Choć romantycy zarzucali Fredrze, że w jego twórczości brak ducha narodowego, przeczy temu wiele jego utworów.

Cytat z wiersza Ojczyzna nasza
Gdzie jeszcze mężne nie wygasło plemię,
Co za swych ojców wiarę mowę ziemię
Ciągle nadstawia piersi, serca, głowy.
Na miecze wrogów, najeźdźców okowy,
Co póty działać, walczyć nie przestanie,
Póty żyć będzie, póki tylko stanie
Jednego męża, jednego pałasza
To Polska!...Polska!...To Ojczyzna nasza


Działalność Grupy literackiej w roku akademickim 2015/2016
30-06-2016
Grupa literacka MUTW liczy stałych 11 słuchaczy, oprócz tego na zajęcia przychodzą również sympatycy zachęceni ogłaszanymi tematami.  Grupa spotyka się raz w miesiącu. W roku akademickim 2015/2016 słuchacze zapoznali się z twórczością pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej, dorobkiem poetyckim Julii Hartwig, ks. Jana Twardowskiego, Anny Kamieńskiej i Wisławy Szymborskiej.  Z okazji Roku Sienkiewiczowskiego omówiono mało znaną powieść H. Sienkiewicza  pt. WIRY. Dużą popularnością cieszył się temat H. SIENKIEWICZ MARIE JEGO ŻYCIA na podstawie książki Barbary Wachowicz.
Oprac. Zofia Stachowicz


Letnie inspiracje czyli co warto przeczytać na wakacjach
20-06-2016
1. Gawędy Barbary Wachowicz „Siedziby wielkich Polaków”
Gawędy Barbary Wachowicz o siedzibach i życiu wielkich Polaków to fascynująca wędrówka-zawitamy do dworów i wpisane w nich losy bohaterów, poznamy historie ich domostw-barwne, piękne i często dramatyczne. Ilustracje zamieszczone w książce ukazują urodę dworów i pejzaży polskich, a także zawierają unikatową ikonografię epoki.
T.I : Nagłowice, Czarnolas, Zaosie, Nowogródek, Żelazowa Wola i inne.
T. II Żarnowiec , Wola Okrzejska, Oblęgorek, Kąśna, Harenda w Zakopanem, Bronowice w Krakowie, Stawisko /J. Iwaszkiewicz/.
2. Ks. Jacek Stryczek „ W świetle Ewangelii. Nowa opowieść o biedzie i zarabianiu"
To duchowo-biznesowy poradnik o tym jak w dzisiejszej wolnorynkowej rzeczywistości być przedsiębiorczym odnieść sukces, pomnażać swoje pieniądze i być szczęśliwym, dobrym chrześcijaninem. Ks. J. Stryczek-duchowny ekstremalny, specjalista od pomagania /Szlachetna Paczka/ otwarcie mówi o sobie, że kocha bogatych, opowiada o znaczeniu pieniędzy we współczesnym świecie. Rozprawia się ze stereotypami, prowokuje, skłania do refleksji i motywuje do działania. Wszystko praktycznie i w świetle Ewangelii.
3. Marcin Wolski „Co w duszy gra, co w brzuchu burczy”
Wiersze zaangażowane politycznie. M. Wolski to mistrz satyry. Tomik zawiera ostry osąd rzeczywistości, dowcip, ukazuje wielki i nieprzemijający szacunek dla Polski.
4. Katarzyna Berenika-Miszczuk „Szeptucha”
Taka miłość zdarza się raz na tysiąc lat! Współczesna Polska, a w niej….pradawne obrzędy słowiańskie , bóstwa, wiejskie zabobony, romans, a przede wszystkim ogromna dawka humoru. Książka w pomysłowy sposób odpowiada na pytanie co by było, gdyby Mieszko I nigdy nie przyjął chrztu? „Szeptucha” to świetna lektura dla kobiet w każdym wieku.

Wakacje to idealny czas, aby sięgnąć po nowości z półek księgarskich. Jeżeli w codziennej krzątaninie brakowało czasu na sięgniecie po książkę to teraz nadszedł odpowiedni moment na niespieszne zatopienie się w lekturze.

Grupa Literacka życzy wszystkim słuchaczom MUTW ZACZYTANEGO LATA
Opr. Zofia Stachowicz


Grupa literacka zaprasza
10-05-2016
Grupa Literacka serdecznie zaprasza raz w miesiącu na czwartkowe spotkania. Wszystkim słuchaczom MUTW przesyłamy „skrzydlate słowa”.
„Czytanie to obsadzanie ścieżki swego życia kwiatami” /Z powieści K. Enerlich  „Pod słońcem prowincji. Zapiski prostego życia”/.
"Literat odpoczywa pracując w ogrodzie, a ogrodnik czytając książkę” /Władysław Tatarkiewicz/.

Mając wolność, kwiaty i książki, któż nie byłby w pełni szczęśliwy?” /Oskar Wilde/.


26-02-2014
Spotkanie Grupy Literackiej w dniu 26.02.2014 r. poświęcono książce Jana Grzegorczyka pt. ŚWIĘTY i BŁAZEN , wydanej w listopadzie 2014r. przez Wydawnictwo Zysk i S - KA.

Grupa literacka przez dwa kolejne zajęcia poznawała piękno i prostotę wierszy ks. Jana Twardowskiego. Poeta ten, zjawisko nie mające równego sobie - przez wszystkie pokolenia i grupy czytelników nieodmiennie kochany jest za miłość, łagodność, ciepło, wyrozumiałość i wiarę.
Wraz z życzeniami zdrowych i pogodnych Świąt  Bożego Narodzenia dedykujemy słuchaczom MUTW wiersz

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego  wpatrujemy się w
Dlatego,  żeby się uczyć miłości d
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie
Dlatego, żeby sobie przebaczać.


Sekcja literacka poleca:
Joanna Jurgała –Jurecka „Zofia Kossak”, Opowieść biograficzna, PWN Warszawa 2014
Zofia Kossak wywodziła się z niezwykłego rodu. Wnuczka Juliusza Kossaka, malarza batalisty, blisko spokrewniona z literatami Magdaleną Samozwaniec i Marią  Pawlikowską -Jasnorzewską.
Autorka kreśli losy katolickiej pisarki, splecione z dziejami innych rodów. Szczegółowo przedstawia genezę wybitnych powieści historycznych autorki. Książka napisana jest z pasją historyka dokumentalisty. Warto po nią sięgnąć.