www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Archiwum wiadomosci MUTW 2019-2020 » Wycieczka do Skarżyska Kamiennej słuchaczy MUTW, 20.11.2019

Wycieczka do Skarżyska Kamiennej słuchaczy MUTW, 20.11.2019

Drukuj PDF

W dniu 20.11.2019 słuchacze MUTW wyruszyli na wycieczkę do Skarżyska Kamiennej. Nasi koledzy z Formacji Tanecznej „Gracja” w Skarżysku Kamiennej  mieli wziąć udział w V Ogólnopolskim Festiwalu Tańca UTW. Po przyjeździe na miejsce, pozostawieniu „tancerzy” w Miejskim Centrum Kultury udaliśmy się do Muzeum Orła Białego.

Muzeum Orła Białego – zostało utworzone w 1969 roku. Poza ekspozycją w budynku muzealnym znajduje się ekspozycja plenerowa, na której wystawiony jest sprzęt wojskowy.
Na wystawie stałej prezentowane są eksponaty :
- kampania wrześniowa 1939 roku
- martyrologia ludności Skarżyska Kamiennej
- ruch partyzancki na Kielecczyźnie podczas II Wojny Światowej
- Wojsko Polskie w Europie, w Związku Radzieckim i na Zachodzie
- sprzęt artyleryjski i pociski
- historia miasta
- umundurowanie polskie przed i powojenne oraz amerykańskie z czasów II Wojny Światowej
Ekspozycja plenerowa obejmuje 150 eksponatów m. in. : Transportery opancerzone, czołgi, działa pancerne, samobieżne wyrzutnie rakiet taktycznych i taktyczno – operacyjnych, ciągniki pancerne, wozy pogotowia technicznego, działa polowe, samochody, jedyny zachowany kuter torpedowy, 664-ORP „Odważny”, samoloty.
Wszystkie te eksponaty przedstawił nam przewodnik w sposób przystępny, zabawny, barwny, odwołując się do ciekawych historii, np. do przewozu okrętu ( można by książkę napisać ).

Po odpoczynku w Restauracji „Myśliwska” udaliśmy się do Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej.    
Ks. Biskup Edward Materski, wilnianin z pochodzenia, podjął decyzję o budowie repliki Ostrej Bramy w Skarżysku Kamiennej. Budowa rozpoczęła się w roku 1988. W następnym roku kaplica powstała, została poświęcona przez ks. Henryka Gulbinowicza, nastąpiła intronizacja obrazu Matki Miłosierdzia, a w 2014 roku kościół został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej.

Młoda, bardzo energiczna przewodniczka, oprowadziła nas po całym obiekcie, bardzo ciepło opowiedziała o relikwiach znajdujących się w kościele, wspaniałych witrażach i historii jego powstania.

Uduchowieni, udaliśmy się po naszych słuchaczy z Formacji „Gracja”. Nasi dzielni tancerze wywalczyli pierwsze miejsce w V Ogólnopolskim Festiwalu zespołów tanecznych UTW !!!
Wkroczyli do autokaru z pięknym pucharem, zostali przywitani gromkimi brawami, gratulacjami, odśpiewaliśmy im „Sto lat”.

Oczywiście wracaliśmy do Mielca w bardzo dobrych humorach, śpiewając, ciesząc się i radując.

Maria Działowska