www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Archiwum wiadomosci MUTW 2021-2022 » Pobyt w Dubaju 26.09 – 10.10.2020 roku

Pobyt w Dubaju 26.09 – 10.10.2020 roku

Drukuj PDF

Fascynujące projekty architektoniczne, najwyższe hotele świata, przepych i bogactwo, sztuczne wyspy na wodach Zatoki Perskiej, to wszystko zmieszane z kulturą Orientu tworzy niepowtarzalny koktajl wrażeń. Obowiązkowe punkty zwiedzania w Dubaju to: Burj al-Arab, Burj Khalifa, Dubai Mall, Wyspy Palmowe, a wieczorna iluminacja miasta to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Po wielkomiejskim zgiełku odpoczynek na rajskich wyspach Malediwów, gdzie cudowny piasek plaż, krystaliczna woda Oceanu Indyjskiego.

Na przełomie września i października 2020 odbyłam podróż (głównie wypoczynkową) do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Dubaju. Z pięknego miejsca nad Zatoką Perską (hotel Dubai Marina) odbyłam kilka wycieczek, pozwolę podzielić się ze słuchaczami MUTW swoimi spostrzeżeniami, zdjęciami, informacjami z miejsc w których byłam osobiście.
Zderzenie z Emiratami Arabskimi było ewidentne : upał 39 stopni, roślinność tropikalna, plaża nad Zatoką Perską i …. nowoczesność.
Ale po kolei :
Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo arabskie na Bliskim Wschodzie składające się z siedmiu emiratów : Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżam, Umm al – Kajwajn, Rasal – Chajma, Fudżara. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.
Jeszcze w latach 60 XX wieku była tu pustynia, dopiero odkrycie złota i ropy naftowej sprawiło, że miejsce to stało się bogatą metropolią.
Dubaj to największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jest stolicą emiratu Dubaj. Leży na południowym wybrzeżu Zatoki Perskiej. Liczy 3,4 mln mieszkańców, przed pandemią jedno z najczęściej odwiedzanych miast  świata.link do galerii: https://photos.app.goo.gl/LuvEEFfKX3eKRcBB8
foto: Maria Działowska


Jest to kraina luksusu, bogactwa, wyobraźni. Sławę zawdzięcza futurystycznym i rekordowym budowlom, ale i tradycyjna arabska architektura jest widoczna.

Za ostoję historii uchodzą dzielnice Deira i Bur Dubai. Wąskie uliczki, budowle w kolorze piaskowca ze słynnymi wieżami wiatrowym, najstarszy budynek fort Al Fahiri (XVIII w) przenosi nas w czasie do przełomu XIX i XX wieku.
Współczesny Dubaj jednak zdominowany jest nowoczesnością, króluje na polu innowacyjności technologicznej. To miasto przyszłości, wszystko co rekordowe i zdumiewające leży w centrum miasta : najwyższy budynek, największe fontanny, galeria handlowa ze szkieletem dinozaura i największym akwarium. Tu nic nie dziwi, a wszystko zachwyca.

Przykładem rozmachu jest najwyższy budynek świata Burj Khalifa , ma 828 m wysokości, a jego taras widokowy umieszczono ponad pół kilometra nad ziemią. Widok z tarasu zachwyca, trudno uwierzyć, że widoczne z niego 20 budynków to 300 – metrowce, a tańczące fontanny (wys. wodnych strumieni to 150 m) są prawie niewidoczne.

Dolne pietra budynku zajmują pokoje hotelowe Armaniego, wyżej, 900 prywatnych mieszkań, a na górnych piętrach ulokowane są biura i luksusowe apartamenty.

Z wysokości budynku widać jeziorko, w którym wbudowano największą na świecie multimedialną fontannę, ma 275 m długości, jest podświetlana przez 6600 reflektorów i 25 barwnych projektorów.

Wieczorami można podziwiać piękne spektakle wody, światła i dźwięku co 30 min. od godz. 18-tej. Strumienie wodne (150 m) tryskają w rytm muzyki od piosenek arabskich po klasykę, a nawet muzykę pop. Cały ten spektakl jest bezpłatny, można w oczekiwaniu na następny spacerować,  zjeść kolację w licznych restauracjach rozmieszczonych wokół jeziorka. W jeden wieczór udało mi się podziwiać 4 spektakle.

Można też wejść do Galerii handlowej  Dubai Mall (oczywiście to największe centrum świata), 1200 sklepów, 200 punktów gastronomicznych. W tejże galerii jest też instalacja Human Water fall, to wodospad (24m wysokości) z którego „skaczą” rzeźby kilkunastu nurków zatrzymanych w locie.
Stoi też najstarszy mieszkaniec Dubaju, the Dino, 24-metrowej długości szkielet dinozaura diplodoka (żył 155 mln lat temu). Nieopodal znajduje się lodowisko, odbywają się dyskoteki na lodzie, rozgrywane są rozgrywki ligi hokeja.

Najsłynniejszą atrakcją galerii jest Dubai Akwarium – największe akwarium świata (dł. 51 m, wys. 11 m, szerokość 20 m, przebywa w nim 300 rekinów i płaszczek. Można wykupić seans nurkowania z rekinami lub zanurzyć się w klatce pośród rekinów. Chyba często turyści z tej atrakcji korzystają, bo będąc w galerii 3 krotnie, za każdym razem widziałam śmiałków.

Niezapomnianą wycieczką na pewno jest rejs po kanale Dubai Creek drewnianą łodzią. Niegdyś kanał dzielił stare miasto na dwie dzielnice : Deirę i Bur Dubai, a jego koryto łączyło Zatokę Perską z Rezerwatem Ras Al Khor. Po wykopaniu wodnego Kanału woda wpada ponownie do Zatoki Perskiej. Na brzegach stoją budynki zaprojektowane według tradycyjnych wzorców architektonicznych, można się nimi zachwycać z perspektywy wody.
Nad wodami Zatoki Perskiej wyrósł świat stworzony wprawdzie nie z tej ziemi, ale przez człowieka. Sztuczne wyspy w kształcie palmy i stok wewnątrz galerii handlowej.

Wzdłuż wybrzeża rozciąga się najbardziej znana dzielnica mieszkalna Dubaju : Dubai Marina. Ponad 300- metrowe budynki wyrastają wokół niewielkiej Zatoki,  przebiega promenada, a na wodzie można zobaczyć luksusowe jachty i motorówki.
W Dubai Marinie mieszka ponad 100 tys. osób, w tutejszych drapaczach chmur. Do najwyższych należy Princess Tower (414 m z iglicą), a jeszcze wyższym jest Marin 101 (425 m). A 40 wieżowców w kolorze piaskowca tworzy kompleks Jumeirah Beach Residence, a sześć budynków na wylocie do Zatoki Perskiej stanowi Dubai Marina Towers.
Najbardziej chyba znana aglomeracja w świecie, to sztuczne wyspy, które układają się w sylwetkę drzewa palmowego wychodzącego z półwyspu Arabskiego zw. Palm Jumeirah.
To nie tylko atrakcja turystyczna, ale i luksusowa dzielnica mieszkaniowa ( mieszkańcy wprowadzili się w 2007 roku, a koszt inwestycji to ok. 14 mld dolarów).

Wzdłuż „pnia” palmy kursuje kolejka jednoszynowa – Palm Monorail, a Zatoka Delfinów ma w ofercie park wodny, zjeżdżalnie, sztuczne rzeki, nurkowanie z rekinami, baseny ze sztucznymi falami.
Pierwszym hotelem otwartym na Palm Jumeirah był 5-cio gwiazdkowy Atlantis, the Palm. Bardzo charakterystyczny – dwie części budynku połączone wieżami, które łączy most.

Najpiękniejszą i najspokojniejszą plażą w Dubaju jest Plaża Al. Sofouh, na jej tle góruje sławny Burj Al. Arab, hotel przypominający rozpięty żagiel. Sięga 321 m, jeden  z najwyższych na świecie formalnie jest hotelem 5- cio gwiazdkowym, ale niezwykle wysoki standard sprawił, że jest jedynym hotelem 7-mio gwiazdkowym.

Wnętrza  obiektu są pełne złoceń, porcelany, marmurów, filarów, łuków, 202 apartamenty (najmniejsze o pow. 170 m kw.), a królewskie ok 800 m kw., baseny, spa, muzeum, biblioteka. A goście hotelowi z lotniska są dowożeni białymi limuzynami Rolls – Royce.
Aby jednak trochę odpocząć od nowoczesnego, futurystycznego Dubaju można udać się na bardzo popularne jednodniowe lub kilkudniowe pustynne safari po rezerwacie największej pustyni na świecie (650 tys. km kw.) Ar-Rab al.- Chali.

Organizatorzy odbierają uczestników w umówionym miejscu, następnie samochodami terenowymi dowożeni do obozu beduińskiego. „Dowożeni” to bardzo łagodne określenie, to ekstremalna jazda po wysokich wydmach w kawalkadzie kilkunastu samochodów. Miłośnicy lubiący adrenalinę na pewno się nie zawiodą.

W obozie oczywiście dużo atrakcji : łucznictwo, pokazy z sokołami, muzyka arabska na żywo, tańce brzucha, tańce derwiszy, taniec z ogniami, tradycyjna kolacja. Można też odbyć przejażdżkę na wielbłądzie lub koniu.
Dubaj to również świat bazarów, tradycyjne targi (tzw. suki) tętnią życiem, od rana do wieczora, można kupić wszystko : od drogiej biżuterii po tytoń do sziszy. Są dwa rodzaje bazarów – na otwartym dziedzińcu oraz w pełni lub częściowo zadaszony drewnianym dachem, pod którym ciągnie się pasaż, wzdłuż którego ciągną się różnorodne, )kolorowe towary.

Nie sposób będąc w Dubaju, pominąć widocznych na każdym kroku meczetów ( w 2015 r było ich 2000, a 200 meczetów może pomieścić więcej jak tysiąc wiernych). Są one widoczne dzięki minaretom (to takie strzeliste wieże), z których muezini nawołują do modlitwy.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich obowiązującą religią jest islam. Definiuje on codzienne życie mieszkańców. Większość wyznawców islamu to sunnici, szyitów jest kilkukrotnie mniej.

Muzułmańska rachuba czasu rozpoczyna się w 622 r, od daty ucieczki proroka Mahometa z Mekki do Medyny. Do określenia świąt muzułmanie używają kalendarza księżycowego. Jego miesiące mają na przemian 29 i 30 dni. Dziewiątym miesiącem jest ramadan, podczas którego poszczą od świtu do zmierzchu. Niestety turyści nie mogą wejść do wnętrza świątyni, tylko nieliczne jak np. meczet Jumeirah otwierają progi świątyni dla niewiernych.

Myślę, że przybliżyłam słuchaczom MUTW ciekawy zakątek świata. Traktuję to też jako rekompensatę za nieodbyte przez nas wycieczki z powodu pandemii. Wierzę że czas izolacji minie i odbędziemy nie jedno bezpośrednie spotkanie (bezcenne) i …. nie jedną wycieczkę.
Maria Działowskalink do galerii: https://photos.app.goo.gl/LuvEEFfKX3eKRcBB8
foto Maria Działowska