www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Archiwum wiadomosci MUTW 2021-2022 » Wycieczka słuchaczy MUTW do Skansenu w Kolbuszowej, 21.09.2020

Wycieczka słuchaczy MUTW do Skansenu w Kolbuszowej, 21.09.2020

Drukuj PDF

W ostatni dzień lata 21.09.2020 roku słuchacze Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku udali się na wycieczkę do Skansenu w Kolbuszowej. Pogoda dopisała, dzień okazał się ciepły i słoneczny, idealny na długą wędrówkę po Skansenie.

Oprowadzali nas młodzi przewodnicy, w trzech grupach. Wszyscy okazali się sympatyczni, kontaktowi i doskonale zorientowani w tematyce wsi. Uprzedzili jednak, że dużym wyzwaniem jest dla nich grupa seniorów, niektórzy wychowali się w takiej kulturze, znają temat z autopsji. Oczywiście ich obawy nie były bezzasadne, nasi słuchacze włączali się w dyskusję, uzupełniali przekaz, a nawet czynnie wykonywali z pracownikiem Skansenu powrósła.

Skansen w Kolbuszowej ukazuje kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących niegdyś teren północnej części województwa podkarpackiego. Obejmuje obszar 30 hektarów i znajduje się w nim 80 obiektów architektury drewnianej. Są tu chałupy, stajnie, obory, chlewy, kurniki, stodoły, spichlerze, młyn wodny, wiatraki, kuźnie, olejarnia, garncarnia, szkoła, karczma, remiza strażacka, Kościół p. w Św. Marka Ewangelisty.
Układ budowli i rozmieszczenia na ogromnym terenie sprawia, że możemy poczuć się tu jak na prawdziwej XIX i XX wiecznej wsi. Budynki są również wyposażone w urządzenia charakterystyczne dla tego okresu.

Wszystko to obejrzeli słuchacze w trakcie 2-godzinnej wędrówki, po czym nastąpił zasłużony wypoczynek. Przy ogromnych stołach, na szerokich ławach grupa rozsiadła się dokonując konsumpcji, rozmawiając, żartując, ciesząc się swoją obecnością i słoneczkiem. Szczęśliwy  powrót do Mielca zakończył wycieczkę.

Maria Działowska