www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Archiwum wiadomosci MUTW 2019-2020 » Stan epidemii w Polsce - co to oznacza

Stan epidemii w Polsce - co to oznacza

Drukuj PDF

Na konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego padło stwierdzenie, że w Polsce zostaje wprowadzony stan epidemii. Ogłoszenie epidemii w kraju jest decyzją trudną. Patrząc na kraje Europy Zachodniej, patrząc na ilość osób, która umiera codziennie, te trudne decyzje i odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków są decyzjami ratującymi życie - powiedział Łukasz Szumowski.


[ZOBACZ aktualizację dzień po dniu >>>]

Epidemia, to w myśl ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, oznacza: wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na daną chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących.


Stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Większa kara grzywny za złamanie kwarantanny
Na konferencji prasowej minister Szumowski poinformował, że kara grzywny za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny wzrosła właśnie z 5 tysięcy złotych na 30 tys. Rząd chce też wprowadzić mechanizmy umożliwiające śledzenie, czy dana osoba rzeczywiście przebywa na kwarantannie. W tym celu uruchomił m.in. specjalną aplikację dla osób przebywających na kwarantannie domowej w związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Stan epidemii potrwa co najmniej do 12 kwietnia
- W dzisiejszym dniu ponad 50 osób zostało zarażonych, 900 osób jest hospitalizowanych, kilkadziesiąt tysięcy osób jest w kwarantannie. To upoważnia mnie do podpisania rozporządzenia wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, ogłaszającego stan epidemii w Polsce - powiedział Łukasz Szumowski.

- Wprowadziliśmy zmiany doprecyzowujące ograniczenia w branży transportowej czy galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. Zostaną otwarte w galeriach handlowych sklepy spożywcze i apteki. Będzie można również kupić środki czystości - dodał minister zdrowia.

- Ta nasza kwarantanna narodowa, a jednocześnie ta tęsknota za normalnością, nie może oznaczać tego, że będziemy luzowali sobie nasze reguły. Nie, te najbliższe, kolejne dwa, trzy tygodnie do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i taka społeczna izolacja bardzo pomaga - podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

Delegowanie personelu medycznego i innych osób do powstrzymania epidemii
Zgodnie z ustawą "Zapobieganie oraz zwalczanie zakażeń i chorób zakaźnych" (Dz.U.2019.1239) w artykule 47. mamy wyjaśnione co oznacza skierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii.

Pracownicy podmiotów leczniczych, a także osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych,mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być także skierowane inne osoby, jeśli to skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii.

Osobom, które zostaną skierowane do pracy przy zwalczaniu epidemii, dotychczasowy pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu bezpłatnego na czas określony w decyzji. Osobie, która pomaga w zwalczaniu epidemii przysługuje wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze w wysokości nie niższej niż 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy w zakładzie wskazanym w tej decyzji lub w innym podobnym zakładzie, jeżeli w zakładzie wskazanym nie ma takiego stanowiska.