www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Archiwum wiadomosci MUTW 2019-2020 » Informacja o praktycznych usługach w sieci (e-usługi)

Informacja o praktycznych usługach w sieci (e-usługi)

Drukuj PDF

Informację opracowano na podstawie szkolenia „Moje finanse i transakcje w sieci” w ramach projektu „W sieci bez barier” realizowanego przez Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Technicznych LEONARDO jako zadanie zlecone przez Gminę Miejską Mielec.

Korzystając z internetu możemy sobie bardzo ułatwić życie wykorzystując z różnego rodzaju platformy i aplikacje usług internetowych.

Poniżej przedstawiamy przydatne portale i strony internetowe z których możemy korzystać przy załatwianiu różnego rodzaju spraw i załatwiać transakcje handlowe.

https://www.openstreetmap.org OpenStreetMap dostarcza dane mapowe dla tysięcy stron internetowych, aplikacji oraz urządzeń. OpenStreetMap jest tworzony przez społeczność dodającą dane o drogach, ścieżkach, kawiarniach, dworcach i wielu innych, na całym świecie.

https://epuap.gov.pl Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, ePUAP – ogólnopolska platforma teleinformatyczna służąca do komunikacji obywateli z jednostkami administracji publicznej w ujednolicony, standardowy sposób. Zawiera katalog spraw urzędowych które możemy załatwić za pomocą internetu.

https://www.gov.pl/ Portal internetowy w którym możemy załatwić sprawy urzędowe bezpiecznie i wygodnie.

mObywatel - Publiczna aplikacja mobilna - mObywatel - Portal ...

https://www.gov.pl › web › mobywatel

mObywatel to bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna. Wydawana jest przez polski rząd, a za jej rozwój odpowiada zespół Ministerstwa Cyfryzacji. Zawiera katalog usług administracyjnych w grupach: dla obywatela, dla przedsiębiorcy i dla urzędnika do korzystania za pomocą smartfonów.

https://www.zus.pl Portal Informacyjny ZUS  to aplikacja służąca do udostępniania drogą elektroniczną usług świadczonych klientom przez ZUS. Funkcjonalności portalu są przeznaczone dla wszystkich osób, które posiadają indywidualne konta w ZUS.

https://zip.nfz.gov.pl Zintegrowany Informator Pacjenta, jest ogólnopolskim serwisem udostępniającym zarejestrowanym użytkownikom historyczne dane o ich leczeniu i finansowaniu leczenia, gromadzone od 2008 r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta Bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia na której szybko i bezpiecznie sprawdzisz informacje o swoim zdrowiu,  swoich dzieci lub osoby, która Cię do tego upoważniła.

https://prod.ceidg.gov.pl Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

https://ekw.ms.gov.pl Elektroniczne księgi wieczyste. Znając numer księgi wieczystej można sprawdzić wszystkie zapisy zawarte w tej księdze.

https://geoportal.gov.pl Aplikacja internetowa Geoportalu posiada szereg możliwości, aby efektywnie móc je wykorzystywać, należy poznać podstawowe elementy interfejsu użytkownika. Domyślnie Geoportal uruchamia się  w trybie pełnego widoku z uruchomionym oknem zawartości mapy.

https://geoportal.powiat-mielecki.pl Geoportal Powiatu Mieleckiego

https://airly.eu/pl lub https://mieleceu.pl stan jakości i poziom zanieczyszczenia powietrza

https://prawomiejscowe.pl Informacja o prawie miejscowym. Wyszukując np. w województwie podkarpackim Urząd Miejski w Mielcu można zapoznać się z zarządzeniami Prezydenta Miasta i Uchwałami Rady Miejskiej.

https://eurzad.um.mielec.pl Sprawy do załatwienia przez Internet w Urzędzie Miejskim w Mielcu

https://allegro.pl Największa platforma transakcyjna on-line w Polsce. Portal należy do przedsiębiorstwa Allegro.pl.  Od 01. 01.2020 osoby prywatne nie będą mogły sprzedawać za pośrednictwem tej platformy.

https://olx.pl Serwis ogłoszeniowy należący do grupy medialno-technologicznej Naspers, będącej firmą o globalnym zasięgu. Działa ona w ponad 40 krajach i jest obecnie największą firmą oferującą dostęp do platform ogłoszeniowych na rynku. W Polsce OLX jest częścią Grupy OLX Sp. z o.o. Darmowe ogłoszenia lokalne w kategoriach: Moda, Zwierzęta, Dla Dzieci, Sport i Hobby, Muzyka i Edukacja, Usługi i Firmy. Można również w tym serwisie ogłosić o przekazaniu rzeczy za darmo.

https:// pl.aliexpress.com Światowy serwis zakupowy w różnych językach i płatnościach. (głównie zawiera produkty chińskie)

https:// www.booking.com Rezerwacja miejsc hotelowych.

Aby korzystać z niektórych portali do załatwiania spraw urzędowych należy założyć sobie profil zaufany. Profil zaufany to środek identyfikacji elektronicznej. Dzięki niemu możesz potwierdzić swoją tożsamość w internecie. Możesz go założyć nie wychodząc z domu za pośrednictwem banku w którym masz  konto osobiste i korzystasz z niego przez Internet. Np. Bank PKO BP czy Pekao SA.

Opracował: Feliks Czop