www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Archiwum wiadomosci MUTW 2015-2016 » Studenci Mieleckiego UTW na wykładach w AGH w Krakowie

Studenci Mieleckiego UTW na wykładach w AGH w Krakowie

Drukuj PDF

Mielecki UTW posiada patronat naukowy J.M. Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Z inicjatywy dr hab. inż. prof. AGH pana Bolesława Karwata – Przewodniczącego Rady Programowo-Naukowej Mieleckiego UTW nawiązana została współpraca i kontakty pomiędzy tymi jednostkami.



Na zaproszenie Uniwersytetu Otwartego Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie grupa 47 słuchaczy Mieleckiego UTW uczestniczyła w wykładach inaugurujących II semestr roku akademickiego 2015/2016 tego Uniwersytetu w dniu 5 marca 2016 roku.   Była to już kolejna wizyta naszych studentów w AGH w Krakowie. 
Uczestniczyliśmy w dwóch wykładach:
- prof. dr hab. inż. Ryszarda Tadeusiewicza na temat „Wyzwania i nadzieje rozwijającej się informatyki”.
- prof. dr hab. inż. Jerzego Lisa na temat „ Ceramika od makro do Nano”. Była to już druga część tego wykładu.

Wykłady były bardzo interesujące i podane w przystępny sposób, oparte przykładami z życia i przykładami współpracy AGH z zakładami przemysłowymi m.in. z ZPE „Zapel” w Boguchwale.

W przerwie wykładowej byliśmy świadkami zmiany kierownictwa Uniwersytetu Otwartego AGH. Obowiązki odchodzącego na emeryturę prof. dr hab. inż. Jana W. Dobrowolskiego przejął dr hab. inż. Zbigniew Szczerbowski.

W dowód wdzięczności za umożliwienie udziału w wykładach delegacja Mieleckiego UTW wręczyła wykładowcom i prof. Dobrowolskiemu wiązanki kwiatów. Z kolei kierownictwo Uniwersytetu Otwartego AGH przekazało dla naszego UTW pamiątkowy upominek.  

Po wykładach odbyło się zwiedzanie nowoczesnych laboratoriów Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. W czasie zwiedzania obszernych wyjaśnień udzielali nam pracownicy laboratoriów i towarzyszący nam rzeszowianin prof. Jerzy Lis – syn kapitana Józefa Lisa pseudonim „Tajfun”.  Józef Lis jako jeden z dwóch żyjących uczestników nieudanej akcji odbicia więźniów z rzeszowskiego zamku w nocy z 7 na 8 października 1944 r był gościem specjalnym spotkania poświęconego Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowskim Domu Kultury.

Po zajęciach na AGH nasi słuchacze wykorzystali czas wolny na posiłek i zwiedzanie miasta.

Opracowanie: Feliks Czop