www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Archiwum wiadomości MUTW 2013-2015 » Spotkanie z Marszałek Sejmu RP Ewą Kopacz w Mielcu

Spotkanie z Marszałek Sejmu RP Ewą Kopacz w Mielcu

Drukuj PDF

W dniu 14 maja 2014 r. gościła w Mielcu Marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz.  Z inicjatywy Poseł na Sejm RP Krystyny Skowrońskiej odbyło się spotkanie z seniorami w którym uczestniczyła grupa słuchaczy Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.


Spotkanie poświęcone było polityce senioralnej Państwa.
Na początku swojego wystąpienia Ewa Kopacz podkreśliła, że bardzo chętnie jako lekarz spotkałaby się w przyszłości z mieleckimi seniorami, aby rozmawiać z nimi na tematy zdrowotne. Natomiast jako marszałek sejmu poinformowała, że prowadzone jest wiele działań na rzecz polskich seniorów, m.in. w Sejmie została utworzona stała komisja senioralna. Marszałek Kopacz mówiła też o wsparciu dla uniwersytetów trzeciego wieku, ryczałtach na leki i domach dziennego pobytu dla osób starszych.

Poniżej podajemy wystąpienie Prezesa Zarządu Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na tym spotkaniu.
„Z uznaniem należy podkreślić, że sprawy seniorów w naszym kraju idą w dobrym kierunku.  W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej powołano Departament Polityki Senioralnej. Realizowane są programy rządowe na rzecz aktywności społecznej osób starszych (ASOS). W grudniu 2013 roku Rada Ministrów przyjęła Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Według tego programu ze środków budżetu państwa na jego realizację przeznaczana będzie kwota 40 mln zł rocznie. Środki te kierowane są na realizacje najlepszych projektów wyłanianych w ramach konkursów ogłaszanych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Sejm RP w dniu 13.09.2013 przyjął nowelizację ustawy o samorządzie gminnym wprowadzając nowy art. 5 c dotyczący powoływania gminnych rad seniorów.
Powstała telewizja senioralna.  Od 16 października 2013   startuje emisja nowego programu dla seniorów – Magazyn Aktywni 60+ na antenie Telewizji Regionalnej, są nowe wydawnictwa  takie jak Głos Seniora.

Projekty dofinansowywane ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych ukierunkowane są na rozwiązywanie doraźnych potrzeb, które według oceny komisji konkursowej są najlepsze.  Odczuwa się brak systemowego wsparcia organizacji prowadzących działalności na rzecz osób starszych. Jest to szczególnie  dostrzegane w uniwersytetach trzeciego wieku które w szerokim zakresie prowadza działalność edukacyjną.

Ministerstwo Edukacji Narodowej praktycznie koncentruje się na edukacji dzieci i młodzieży, a mniej  interesuje się edukacją osób starszych. Przybywa osób w wieku starszym chcących uzupełnić i zaktualizować swoja wiedzę zwłaszcza w dziedzinie nowoczesnych technologii informatycznych aby móc posługiwać się nowymi urządzeniami w kontaktach zewnętrznych. Ze względu na zmniejszającą sie ilość dzieci i młodzieży należałoby objąć subwencją oświatową jednostki  prowadzące edukację osób starszych w tym uniwersytety trzeciego wieku.

Jednym z beneficjentów rządowego programu na rzecz aktywności osób starszych są uniwersytety trzeciego wieku. Mielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku (MUTW) dwukrotnie wziął udział w konkursie ofert, jednak za każdym razem zabrakło mu odpowiedniej ilości punktów. Swoją działalność opiera na składkach członkowskich słuchaczy oraz wsparciu ze strony samorządu miejskiego i powiatowego w formie wspierania realizacji zadań publicznych. Obecnie MUTW liczy 293 członków, a główną formą jego działalności są wykłady odbywające się w każdy piątek tygodnia z  różnych dziedzin. (historia, zdrowie, psychologia, turystyka). Prowadzimy także działalność w grupach zainteresowań, a mianowicie: grupa teatralno-kabaretowa, chór, gimnastyka rekreacyjna, pływanie, nordic wal king, grupa  rowerowa, literacka, ogrodnicza, wolontariat, nauka języka angielskiego, zajęcia taneczne. Praktycznie w każdym dniu tygodnia od poniedziałku do piątku nasi słuchacze mają możliwość aktywnego spędzania czasu”.

Feliks Czop
Prezes Zarządu MUTW