www.mutw.mielec.pl

Nawigacja: MUTW » Aktulanosci » Poznajemy swoją małą ojczyznę, wycieczka do Czermina

Poznajemy swoją małą ojczyznę, wycieczka do Czermina

Drukuj PDF

W ramach projektu „Poznajemy swoją małą ojczyznę” 125 słuchaczy Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w dniu 26 listopada 2012 pojechało na wycieczkę  do Czermina.


Na miejscu czekał na nas przewodnik dr Włodzimierz Gąsiewski, od którego dowiedzieliśmy się, że wieś została założona  w 1190 roku. Jej właścicielami była między innymi rodzina Pacanowskich, Wampowskich i Mieleckich. W 1783 r. przybyli tu osadnicy z Nadrenii , którzy objęli w posiadanie część wsi. Jej nazwa brzmiała “Hohenbach”. Kolonia liczyła 56 rodzin. Koloniści wybudowali ewangelicką świątynię, założyli cmentarz wyznaniowy, mieli piętrową szkołę, w której w okresie międzywojennym nauczanie odbywało sie również w języku niemieckim. Wraz z przewodnikiem przeszliśmy przez Kolonię. Obecnie istniejące tam  parterowe, niewielkie domy są częściowo podpiwniczone i co charakterystyczne szczytami zwrócone w stronę ulicy. Wybudowane zostały przez  kolonistów na początku XX wieku.  Wśród tych domów stoi jeden opuszczony w którym najprawdopodobniej urodził się i mieszkał Rudolf Zimmerman – znany w Mielcu z okrucieństwa gestapowiec.



Następnie przeszliśmy pod  pomnik, położony w centralnym miejscu wsi, poświęcony pierwotnie bohaterom I wojny światowej i wojny bolszewickiej. Został on zniszczony w 1939 roku przez kolonistów niemieckich. Odbudowany dopiero w 1987 roku i wówczas poświecony również ofiarom II wojny światowej.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był cmentarz ewangelicki na którym zachowały się pozostałości pomników nagrobnych i cmentarz katolicki, na którym znajduje się kwatera wojenna z okresu II wojny światowej, a na kaplicy cmentarnej umieszczona jest tablica z  nazwiskami tych którzy z tego terenu zginęli za wolność.

Zwiedzanie wsi zakończyliśmy w kościele pod wezwaniem Św. Klemensa papieża i męczennika, z piękną secesyjną polichromią, wytwarzającą swoisty klimat i ciepło. O jego historii opowiedział nam Ksiądz Proboszcz. Parafia powstała w 1238r. Najcenniejsze zabytki stanowią dwa boczne ołtarze. Jeden z nich to  ołtarz Matki Bożej Różańcowej, a drugi Trójcy Świętej. Obydwa są pięknie odnowione. Na uwagę zasługuje jeszcze 200-letnia chrzcielnica.

Po zwiedzaniu pojechaliśmy do filii Gminnego Ośrodka Kultury znajdującego się w Trzcianie, gdzie powitał nas Wójt Gminy pan Leon Getinger, który pokrótce przedstawił nam zarządzaną przez siebie gminę. Później nastąpiła część artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży z zespołów tańca “Roztańczone dudki”, “Szok” i “Arabeska”. Występy młodych artystów bardzo nam się podobały. Nagrodziliśmy je gromkimi brawami i słodyczami.

Po występach spotkał się z nami miejscowy poeta Tomasz .Pycior, który zaprezentował  kilka swoich wierszy. Najbardziej podobał nam się  utwór sceniczny zatytułowany “Wesele na wsi”.

O godz.17.00 pojechaliśmy do domu weselnego “Róża” gdzie mieliśmy “Andrzejkowy wieczorek taneczny”.  Przy dobrej orkiestrze bardzo przyjemnie i wesoło spędziliśmy kilka kolejnych godzin.

 

Grażyna Bieniek